4free.pl

Modlitwa Serca - Modlitwa Jezusowa - Modlitwa Chrystusowa

Modlitwa Serca - Podsumowanie

Jak się modlić:

1) Znajdź ciche i spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać.

2) Przyjmij wygodną pozycję. Możesz siedzieć, stać, leżeć - ważne, żeby mieć prosty kręgosłup.

3) Skoncentruj się na oddechu, poczuj jak wpływa i wypływa. Poczuj swoje Serce i zacznij wzywać imienia Jezus: "Kyrie eleison - Chryste, zmiłuj się nad nami". Możesz całość wypowiadać w jednej fazie oddechu (całość na wdechu, całość na wydechu), albo podzielić na dwie części (wdech - "Kyrie eleison", wydech - "Chryste, zmiłuj się nad nami")

4) Pamiętaj, że od Twojej wewnętrznej radości zależy, czy słowa, które wypowiadasz, pozostają pustymi dźwiękami, czy też stają się ciałem. 

5) Gdy pojawiają się myśli, które próbują rozproszyć Twoją modlitwę, nie walcz z nimi. Pozwól, żeby imię Chrystusa rozpuściło je i aby oczyszczało Twój umysł i Twoje serce. 


Modlitwa Jezusowa zewnętrznie przypomina medytację z mantrą. Lansowany przez KK obraz medytacji z matrą jest utożsamiany z bezmyślnym powtarzaniem słów, które nawet nie muszą mieć (nie mają?!) znaczenia (celem jest zajęcie umysłu).  Mamy więc przypadek, w którym z jednej strony technika jest stosowana i w chrześcijaństwie i na Dalekim Wschodzie. I tutaj i tutaj dobrze jest gdy wskazówek udziela nauczyciel. A jednak technika pozostaje techniką i tylko mogą dziwić uprzedzenia, niewiedza i brak chęci zrozumienia odmiennych treści, jakimi technika bywa wypełniana. Ale odmiennych bynajmniej nie znaczy bezmyślnych czy mechanicznych (bo to odnosi się bardziej do treści, gdy technika przerasta treść)

UWAGA! od lutego 2010r. strona nie będzie aktualizowana.
aktualne informacje znajdziesz w nowo tworzonej witrynie: Samopoznanie.org