4free.pl

czym jest cierpienie

Refleksje - Czym jest cierpienie?

Wydaje się być subiektywną reakcją na działania, sytuacje odbierane przez jednostkę cierpiącą jako bolesne, złe, godzące w nią. Cierpienie - jego źródłem wydaje się być ZŁO jakie dotyka cierpiącego. Zło w takim rozumieniu, w jakim rozumie je cierpiący.

Człowiek cierpi dopóty, dopóki działa bodziec wywołujący cierpienie i dopóki uznaje, że ten bodziec zadaje mu ból. Przy czym samo działanie bodźca też jest odbierane subiektywnie: dane działanie sprawia jednemu cierpienie, inny w ogóle go nie dostrzega. 

NARODZINY.

Pierwszy oddech i... krzyk. Pierwsze przeżycie cierpienia. Trauma. Wcześniej czułem się bezpiecznie. Choć nie zawsze. Bywały dni, kiedy mama była zdenerwowana, niespokojna. Czułem jej napięcie, jej obawy, których czasem nawet sobie nie uświadamiała. Wiedziałem kiedy się boi i kiedy nie wyraża tych obaw. Też się wtedy bałem. Zamykała swoje obawy w swoim ciele. Wtedy jeszcze bardziej się bałem. Kiedy tych zamkniętych obaw było na tyle dużo, że były nie do zniesienia - eksplodowały na zewnątrz. Najczęściej rano - w ubikacji. No ale trudno, nie chciała ich wyrazić normalnie, werbalnie - znalazły inne ujście.

Płynęły dni, tygodnie, miesiące. Czułem się bezpiecznie. Wiedziałem, że zawsze jestem z kimś, kto mnie kocha i z kim jestem jednością. Oddychaliśmy tym samym powietrzem. Płynęła w nas ta sama krew... Aż pewnego dnia poczułem, że czas stąd wyjść.

Narodziny były szokiem. Nasza jedność została przerwana jednym cięciem nożyczek, a ja poczułem, że jestem sam. Ogarnął mnie chłód otaczającego świata. Zachłysnąłem się zimnym powietrzem i wtedy z mojego gardła wydarł się krzyk: "Aaaaa..."

Byłem sam w tym świecie zimna i chłodu.

UWAGA! od lutego 2010r. strona nie będzie aktualizowana.
aktualne informacje znajdziesz w nowo tworzonej witrynie: Samopoznanie.org