Niebo

 

Niebo - Zbór Chrześcijan Leczenie Duchem Bożym

Polska skta licząca ok. 50 osób. Złożona przez Bogdana Kacmajora w 1990 r. w Majdanie Kozłowieckim w woj. lubelskim i tam nadal ma swoją, którą uznaje za terytorium niezależnego państwa.

Zwolennicy głoszą, że mają osobisty kontakt z Najwyższym, czego dowodem ma być posiadanie mocy wywoływania chorób, a nawet śmierci.

Guru sekty pracował wcześniej (1982-1990) jako uzdrowiciel na czym zbił spory majątek. Kiedy pod koniec lat 80. przeniósł się z interesem do Lubartowa wspomagany był przez ...ojców karmalitan. W 1989 r. kupił ziemię w Majdanie Kozłowieckim na której wybudował 400-metrową willę, w której zamieszkał wraz z 50 byłymi kuracjuszami. W pierwszym etapie działalności sekty nadal odwiedzają go liczne tłumy pragnących uzdrowienia.

Żyjący w komunie członkowie sekty są niewolniczo podporządkowani Kacmajorowi, który ponadto przydziela im nowe imiona i łączy w pary w których się mnożą.

Nie posyłają dzieci do szkoły przez co zrobiło się o nich głośno (jest to najczęściej opisywana sekta w Polsce). W roku 1992 Kacmajor zarejestrował działalność sekty w lubartowskim urzędzie gminy.

Rodzaj działalności gospodarczej firmy Kacmajora to "Leczenie Duchem Bożym w imieniu Jezusa Chrystusa przez nakładanie rąk". Od tego czasu jednak sekcie nie wiedzie się najlepiej finansowo, wyznawcom zaczęła zaglądać w oczy bieda, gdyż antyreklama zaszkodziła działalności uzdrowicielskiej guru.

Po pewnym czasie szlify uzdrowicielskie zdobywają inni członkowie sekty (w tym emerytowany milicjant z Lubartowa). O Kacmajorze robi się coraz głośniej, na policję zgłaszają się rodzice donoszący o porwaniach i przetrzymywaniu ich dzieci.

Prowadzą brutalny prozelityzm (wygrażanie, szantaż, manipulacja, etc.). Oprócz uzdrowicielstwa spajają wątki chrześcijańskie i hinduistyczne, głoszą bliski koniec świata.

Do sekty należy znany w latach 80. poeta, performer, dziennikarz Zbigniew Sajnóg, od kiedy należy do sekty zerwał wszelkie kontakty ze światem i rodziną.

W początkowym okresie próbował wciągnąć do Nieba swoich znajomych: "Do Konnaka [Paweł Konjo Konnak - znany prezenter - przyp.] przychodzi z Ilskim. Zapowiadają koniec świata, obiecują wybawienie. Do Tymona [Ryszard Tymon Tymański z Tortaru - przyp.] przychodzi z Kacmajorem. W jednej ręce mają Biblię, w drugiej kij bejsbolowy. Brzóskiewiczowi [Dariusz Brzózka Brzózkiewicz - przyp.] przepowiadają raka i rychłą śmierć".

Innym też wygrażają i szantażują ich.

 

<< Religie, wyznania, sekty - menu