4free.pl

Świadome Sny - techniki

Podstawy Świadomego Śnienia - zarys technik

Świadomie śnić można od dziecka, tak po prostu, dopóki świat dorosłych nie „wyleczy” nas z naszej wolności.

Ale można też nauczyć się świadomego śnienia. Będzie nam do tego potrzebna jedynie umiejętność zapamiętywania snów oraz umiejętność odróżniania świata jawy od świata snów.

Kontynuując wprowadzenie do podstaw świadomego śnienia należy wspomnieć o podstawowych technikach służących do osiągania tego celu.


Technika MILD ( Mnemonic Induction of Lucid Dreams)

Twórcą tej metody jest Dr Stephen LaBerge (Lucidity Institute w Palo Alto). Wykorzystuje ona autosugestię i wizualizację przed snem ("następnym razem, gdy będę śnić będę pamiętać, ze śnię").

Przebieg:

 1. Rano obudź się w naturalny sposób (bez okrutnego budzika).
 2. Zapisz sen.
 3. Przez kilkanaście minut bądź aktywny umysłowo (czytaj, licz etc.).
 4. Połóż się do łóżka i powtarzaj sobie w myślach: Następnym razem gdy będę śnić, będę pamiętać, że śnię...
 5. Wyobrażaj sobie siebie świadomego/świadomą we śnie. Możesz wykorzystać do tego sen, który właśnie śniłeś/śniłaś. Pamiętaj o znaku snu, po którym rozpoznajesz sen.
 6. Powtórz punkty 4 i 5 kilka razy.
 7. Pamiętaj o RT w ciągu dnia.

Przed zaśnięciem zasugeruj sobie: dziś w nocy będę śnić i zauważę, że śnię.

Technika powinna być wykonywana zgodnie z zasadami autosugestii.


Technika WILD (z ang. Wake Induction of Lucid Dreams)

W przeciwieństwie do innych technik, przy WILD wchodzimy w sen bez utraty świadomości. Takie LD są też nazywane wysoce świadomymi snami. Są one bardzo intensywne, łatwo wpływać na przebieg wydarzeń.

Przebieg:

 1. Obudź się w nocy, po jakichś 5-6 godzinach snu.
 2. Przez pół godziny zajmij się czymś żeby obciążyć umysł (np. czytaniem o LD).
 3. Połóż się i wejdź w trans (podobnie jak przy ćwiczeniach obe, świadomość wibracji).
 4. Kiedy pojawią się obrazy, dźwięki (hipnagogia) nie tłum ich, podążaj za nimi...
 5. Sen powinien się ustabilizować, a ty mieć świadomość.

Wymagana jest tutaj umiejętność wchodzenia w trans i utrzymywania świadomości w tym stanie, a to wymaga wcześniejszych ćwiczeń. Podobną procedurę można stosować przy zasypianiu ucząc się swojego schematu zapadania w sen.

Pozostałe techniki wykorzystują właściwości podświadomości i pamięci w procesie uczenia się. I tak możemy znaleźć technikę nagrody i kary (RILD i PILD), kiedy w określony sposób reagujemy po przebudzeniu na LD (nagroda) lub brak LD (kara). Korzystając z właściwości fizjologicznych organizmu możemy zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia snu na dany temat i np. wykorzystać pragnienie (albo potrzeby fizjologiczne) we śnie jako wyzwalacz do RT. Temat takiego snu (picie, czy ubikacja) działa tutaj na zasadzie znaku snu. Na tej samej zasadzie działają techniki rozpoznawania snu po literze, po seksie, po słoniu itp. 


Technika Don Juana

Na koniec jeszcze o technice don Juana, nauczyciela-szamana, który uczył Carlosa Castanedę Sztuki Śnienia. Znakiem snu są tutaj ręce.Technika polega na umiejętności spojrzenia we śnie na własne dłonie. Gdy zobaczymy własne dłonie we śnie skojarzymy to ze świadomością. Aby tak się stało należy 4-5 razy dziennie powtarzać poniższe ćwiczenie. 

Przebieg:

 1. Siadasz wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem na przeciwko białej ściany (na początku dobrze jest, żeby zbyt wiele bodźców nie rozpraszało twojej uwagi, później jako tła możesz użyć reszty pokoju). Koncentrujesz się na oddechu, pozwalasz na przepływanie myśli aż do ich wyciszenia. Oczy są rozluźnione, lekko przymknięte, obraz lekko zamazany.
 2. W tej pozycji podnosisz wyprostowane ręce przed siebie.
 3. Teraz wyostrzasz swój wzrok koncentrując go na dłoniach, przyglądasz im się uważnie i powtarzasz kilka razy sugestię: widzę moje ręce we śnie - wiem, że śnię.
 4. Rozluźniasz wzrok, obraz rąk staje się nieostry (wzrok 'spoczywa na' tle). Oddychasz spokojnie nie skupiając się na niczym.
 5. Powtarzasz pkt. 3 i 4 pięć razy  (lub więcej).
 6. Ćwiczenie kończysz przechodząc do normalnych czynności.

Dobrze jest jeśli technikę don Juana wzbogacasz o RT za każdym razem, gdy zobaczysz dłonie (swoje lub czyjeś) i wykonujesz ją przed snem. 

Jeśli ćwiczenie to wykonujesz np. na tle umeblowanego pokoju, lasu, morza itp. - tło traktuj tak, jakby to był świat snu.

Znasz już kolejne techniki, a więc:

C Z Y    T E R A Z    Ś N I S Z ? 

Paweł Robert Stań
Łódź, styczeń 2003r.

UWAGA! od lutego 2010r. strona nie będzie aktualizowana.
aktualne informacje znajdziesz w nowo tworzonej witrynie: Samopoznanie.org